Інформація про статус і становище національних меншин в муніципалітеті Градішка

У муніципалітеті Градішка структуру населення поряд конститутивних трьох народів чинять також жителі, що належать до національних меншин. Поряяд жителів ромського населення, яка є найбільшою національною меншиною в місті живуть чорногорці, поляки, українці, німці та інші народи.

Муніципалітет не має достовірних даних про кількість жителів, що належать до національних меншин, та етнічних меншин, які живуть в місті. Ці дані не можуть бути достовірні  без перепису громадян, яке би явно рішило це питання. Дані, які доступні на основі перепису з 1991 року  не може служити як підстава для будь-якої оцінки. На підставі перепису з 1991 перераховані в цілому 60 062 жителів.  Оголосили себе 1991 року югославами 3245 осіб, а як решта 1518 осіб. Враховуючи, що населення установчих народів і національних меншин в той час оголосили себе югославами, на основі того останнього перепису  не може бути визначено число населення, яке належало до національних меншин.

У періоді з 1991 року по теперішній час спостережино велику міграцію населення, викликаного війною і повоєнних часах в місті, так що  ілюзорне давати будь-які оцінки числа жителів, що належать до національних меншин. А результати перепису з 2013 року ще не були офіційно опубліковані.

Завдяки роботі адміністрації муніципалітету, права всіх громадян муніципалітету  є ідентичними і саме там немає різниці, незалежно від національності та віросповідання. Крім населення ромів, які часто підкреслюють у своїх вимогах національне походження.  В місті не появлюється  запит інших сторін, які  підкреслюють до яких  національних меншин належать, і, таким чином  впливають на рішиння цих самих, а  відповідно до законодавства здійснюють свої права, яке показує, що більшість членів національних меншин  підходить  в середовище проживання.

Явна установа Центр дая громадськських соціальних дій Градішка, виконуючи регулярні активності в рамках своєї юриздикції, надає послуги усім мешканцям в муніципалітеті, як членам конститутивних народів так і національним меншинам. Після вивчення записів користувачів, можна зробити висновок, що серед користувачів існує  ряд членів національних меншин. Більшість з них є членами меншин ромів, як найбільшої національної меншини в муніципалітеті Градішка.

У періоді  з 26 листопада 2009 по 29 грудня 2009 Центр соціальної роботи в муніципалітеті Градішка завершив список, щоб визначити стан і потреби меншин ромів. Він провівся в організації Ради Міністрів Боснії та Гецеговини, Міністерства з прав людини та справах біженців, а також визначити умови в яких  живуть ромські популяції на рівні Боснії та Герцеговини та на рівні місцевих громад. Отримані дані використовуються для визначення: числинність ромського населення, кількість домашніх господарств, житлові умови в яких  живуть роми, рівень  освіти, сама освіта, зайнятість, включення та заступлиності у громадському житті і так далі. Протягом цього періоду, в муніципалітеті Градішка, зареєстрованих є 130 ромських сімей (410 членів). Перепис проводився на основі візитів до кожної з цих сімей на терені, розглядом соціально-економічних умов та з  доступних офіційних документів. Перепис провівся на добровільній основі. Число деяких  домашніх господарств  не перераховано, тому що вони не знаходилися на адресі проживання або тому, що члени сімей не погодилися на перепис (близько 20 родин). Результати перепису направлені компетентним особам у міністерстві для  права людини та справах біженців Боснії  та Герцеговини для подальшої обробки і формування єдиної бази даних а одна з копій заповненого формуляру знаходиться в Центрі соціальної дії Градішка. Вищезгадана унікальна база даних ще не у функції, так що за тепер, можуть  бути використані тільки записи з формуляру, які знаходиться в центрі. Враховуючи вищесказане, можна зробити висновок, що соціально-економічний стан членів ромів в муніципалітеті Градішка за відповідними даними вже використовуються в роботі  Центру.

Про чисельність та соціального становища членів інших національних меншин Центр соціальної дії не має запису, крім якщо вони зареєстровані як користувачі деяких з  прав у галузі соціального захисту в цьому центрі.

На підставі евіденції Департамент соціальних служб міської адміністрації Градішка, в області Градішка муніципалітеті  є активними 4 товариств національних меншин і то:

Спілка Чорногорців і приятилів“Луча” Градішка муніципалітету   – створене на установчих зборах 18.11.2009. року, і робота почалася офіційно після судської реєстрації в судовому реєстрі 15.01.2010. років.

Адреса: Майора Мілана Teпіча 5, Градішка

Президент спілки: Toнкo Янкович

Телефон / факс: +387 51825-101

Електронна пошта: luca.gradiska@gmail.com

Веб-сайт: https://sites.google.com/site/lucagradiska/

Спілка Поляків муніципалітету Градішка “Мак” – була заснована 14.11.2010 року, і офіційна робота почалася після судової реєстрації та зарахування в судовому реєстрі 13.03.2011. року.

Адреса: Парохіяльний дім Челіновац бб, Градішка

Президент Спілки: Марія Буганик

Телефон: 065 / 678-889

Електронна пошта: udruzenje.mak@hotmail.com

Спілка Українців Верховина муніципалітету Градішка– засновано 04.12. 2011. року.

Адреса: Церовяани 45, Градішка

Президинт спілки: Данієла Лещен

Телефон: 065/727-828

Електронна пошта:  uu.verhovena@gmail.com

 Спілка Ромів муніципалітету Градішка – сотворена 05.10.2000. року.

Адреса: Відовданска бб, Угловніца  2, Градішка

Президент асоціації: Саша Месич

Тел / факс: 051/814 – 179

Електронна пошта: urgradiska@yahoo.com

Веб-сайт: http://www.savezromars.org/